Prijateljstvo je značajan odnos u životu svake osobe. Sa prijateljima se radujemo kada nam se dešavaju lepe stvari, a kada nam se dogode teške situacije prijatelji su tu za nas i pružaju nam podršku. Prijateljima verujemo i stalo nam je do njih.
Biti prijatelj sa nekim ne znači da ne smeš nikada da se posvađaš sa njim, ne znači da svađe ne bi trebalo da postoje u vašem odnosu. Neslaganje može biti i znak zdravog odnosa, pogotovu ako se ono dešava uz poštovanje druge osobe.
Važno je da kada se raspravljaš, da to radiš na način koji je fer. U dobrim raspravama obe strane mogu da kažu svoje mišljenje, a da pritom nisu ismevani od strane druge osobe zbog onoga što govore i ne dobijaju nikakve uvrede.
Kako da se raspravljamo na dobar način?
- Nemoj da optužuješ prijatelja. Umesto da kažeš npr “Ne mogu da verujem da si mi to uradio”, kaži “Osećao/la sam se tužno kada se otišao bez mene na žurku”.
- Nemoj da pretpostavljaš o razlozima zbog kojih se prijatelj poneo na određen način. Dozvoli da ti on ispriča svoju stranu priče.
- Nemoj da budeš fizički nasilan/na prema prijatelju, da mu pretiš nasiljem, niti da ga vređaš i nazivaš pogrdnim imenima.
- Nemoj da prenosiš drugim vašu svađu. Na primer drugim zajedničkim prijateljima ili kačenjem na društvene mreže.
- Ostani smiren/a. Ako primetiš da si se uznemirio/la, prekini razgovor na tu temu. Dogovori se da razgovarate drugi put, kada ne budeš bio uznemiren/a.
- Nemoj da spominješ neke stare svađe. Fokusiraj se na konflikt koji se sada dešava, a ne neki koji se desio nekada u prošlosti.
Razmisli malo sam/a sa sobom o tome da li je svađa vredna da se prijateljstvo izgubi. Ukoliko nije, evo nekih načina koji mogu da pomognu da se pomirite:
- Izvini se za svoj deo ponašanja koji možda nije bio u redu.
- Pokušaj da objasniš svoju stranu priče.
- Upusti se u neku zabavnu aktivnost sa prijateljem, potrudi se da ostaviš raspravu po strani.
- Ako misliš da je ostalo nešto što nisi rekao/la, a muči te, pokreni taj razgovor na nekom mestu gde možete da razgovarate, na jedan smiren način.
- Složite se da se za neke stvari ne slažete, da ne razmišljate isto.
Ljubomora
Ljubomora je osećanje koje se obično dešava kada se upoređujemo sa nekim drugim, kao i onda kada želimo nešto što drugi ima. Normalno je da upoređuješ sebe sa svojim prijateljima, a ponekada to može da izazove osećanje ljubomore.
Možeš da osetiš ljubomoru prema svom prijatelju u odnosu na:
- Ljubavne veze
- Popularnost među vršnjacima
- Uspeh u školi
- Porodicu
- Neki talenat ili sposobnost
- Fizički izgled
Nije retkost da prijatelji budu ljubomorni jedni na druge. Ponekad se ta ljubomora i ne primećuje. Osećati ljubomoru je OK – ono što je važno jeste kako se nosiš sa ovim osećanjem. Često razlog ljubomore leži u tome što osećamo da nismo dovoljno dobri. A kada se poredimo sa drugima, to može da utiče da se osećamo još nesigurnije u sebe. Važno je da budemo svesni osećanja ljubomore i ne dozvolimo da ono utiče negativno na naš odnos sa prijateljem.
Ako imaš lošu sliku o sebi evo nekih sugestija:
- Fokusiraj se na ono što imaš, umesto na stvari koje nemaš. To znači da razmisliš koje su tvoje snage, šta to sve imaš na čemu si zahvalan/na. To može da ti pomogne da budeš zadovolniji/ja sa sobom.
- Provodi više vremena sa osobama u čijem društvu se osećaš dobro u vezi sebe. Druženje sa prijateljima ili članovima porodice koji te cene i prihvataju takvu/takvog kakav jesi utiče pozitivno na samopouzdanje.
- Pokušaj da se ne porediš sa drugima. Zapamti da svi imaju svoje kvalitete i snage, uključujući i tebe.
- Razgovaraj o svojim osećanjima sa nekim u koga imaš poverenja. Ta osoba bi mogla da ti ukaže na tvoje kvalitete i snage koje ti trenutno ne vidiš, a to može da ti pomogne da promeniš način razmišljanja o sebi.
Ako ti je potreban neko sa kim možeš da razgovaraš o ovoj temi, možeš pozvati Dečiju liniju na 116 111 ili nam pisati putem chata.
Osećanje odbačenosti u prijateljskim odnosima
Ponekad može da se desi da osetimo osećanje odbačenosti u prijateljstvu. To može da se dogodi iz različitih razloga. Na primer, česte su situacije da mislimo kako neko drugi, drugi prijatelj ili osoba sa kojom je naš prijatelj u vezi, stoji između našeg prijateljstva. A to utiče na razvoj osećanja odbačenosti ili isključenosti.
Možda se brineš da gubiš svog bliskog prijatelja ili da druga osoba utiče loše na vaš odnos. U tim situacijama možeš da osetiš i neprijatna osećanja kao što su tugu, ljutnja, usamljenost, zabrinutost.
Ponekad ova osećanja mogu da budu jaka. Ako je to slučaj kod tebe, ovo su neki od načina kako možeš da se bolje nosiš sa njima:
- Izrazi svoja osećanja na adekvatan način. Izbegavaj pokazivanje osećanja nekim durenjem ili pretnjom da ćeš prekinuti prijateljstvo. Nemoj da koristiš ignorisanje kao način da pokažeš svoja osećanja. Takvo ponašanje povređuje i tebe i tvog prijatelja.
- Razgovaraj o tome. Razgovaraj o tome kako se osećaš. Važno je da dok to radiš, ne kriviš svog prijatelja zbog toga kako se osećaš. Umesto toga, kaži prijatelju kako si se osećao kada se on poneo na određen način.
- Razmisli o svojim očekivanjima. Ako imaš jednog ili dva bliska prijatelja, veća je verovatnoća da osetiš ljubomoru u nekim situacijama. Razmisli šta je to što ti je potrebno od tog prijatelja i da li i neki drugi ljudi u tvom životu mogu te potrebe da zadovolje? Na primer, možda želiš da tvoj prijatelj češće ide sa tobom na neki sport, a on nije u mogućnosti toliko ili prosto ne želi. U toj situaciji bi bilo korisno da razmisliš sa kim još možeš da ideš na sport?
- Radi na svom samopouzdanju. Kada imamo manjak samopouzdanja onda se neretko dešava i da se osećamo isključeno, čak i kada niko nije imao nameru da nas povredi. Možeš se osetiti povređeno ako na primer tvoj prijatelj sedne pored nekog drugog na nekom događaju. Pokušaj da se fokusiraš na stvari koje voliš u vezi sebe, a za stvari koje ne voliš, nemoj da sebe zbog njih kritikuješ.
- Poveži se sa novim prijateljima. To ti može pomoći da se ne osećaš iskljućeno, ali i da se osećaš bolje u vezi sebe. Razmisli da li postoji neko sa kim bi voleo/la da se združiš. Imaj na umu da se često dešava to da kada se udaljimo od nekog prijatelja, zbližimo se sa nekim drugim.
Ako ti je potrebna podrška u vezi osećanja odbačenosti možeš nas pozvati na broj 116111 ili nam pisati putem chat-a svakog dana od 18 do 22h.