Nasilje u partnerskom odnosu se ne dešava samo odraslima. Neretko se dešava da mlade devojke trpe rodno zasnovano nasilje od strane svojih momaka. Kada govorimo o ovoj vrsti nasilja, reč je o dominantnoj poziciji momka u romantičnoj vezi. Takav odnos ostavlja značajne psihološke posledice, ukoliko se ne otkrije na vreme i odnos ne prekine rano u vezi.
Neki od znakova da nešto nije u redu u vezi mogu biti:
- Ako primetimo da se većinu vremena osećamo nelagodno u društvu partnera ili u odnosu na ono što nam govori, kako se ponaša;
- Ako osećamo da smo pod stresom kada je reč o ljubavnom odnosu;
- Ako primetimo da se osećamo nesigurno u sebe;
- Ako osećamo osećanje povređenosti u vezi.
Ako se događa nešto od navedenih situacija, važno je da razmotriš šta se zapravo dešava?
Ovo su neki od znakova koji ukazuju na nasilje u odnosu:
- Kada je reč o rodno zasnovanom nasilju, ono se uvek dešava od strane momka ka devojci
- Momak želi da te kontroliše 24/7
- Tvoji socijalni kontakti se u takvom odnosu vremenom sve više smanjuju, zato što je dečko tako odlučio.
- Može da se desi da kritikuje način tvog oblačenja, da ti govori da je on provokativan i da zahteva da se oblačiš na određen način.
- U vezi, uvek je on taj koji donosi odluke. Ukoliko to nije slučaj, onda se naljuti i biva agresivan.
- Nakon agresivne epizode, može da pokazuje znake kajanja. I da govori nešto tipa „Sve radim zbog ljubavi koju osećam prema tebi“.
- Ni jedan par u ovom odnosu nije srećan. U pitanju je odnos među-zavisnosti zbog čega je teško izaći iz njega, pa je neophodno potražiti pomoć i podršku.
Postoje različite vrste nasilja u partnerskom odnosu (emocionalno, fizičko, seksualno, verbalno, izolacija..).
Važno nam je da znaš da ne postoji neki klasičan profil žrtve nasilja, svaka mlada devojka može da se nađe u situaciji nasilja u partnerskom odnosu. Zbog toga je važno da prepoznamo neke znake koji ukazuju na nasilje i podržimo sebe tako što ćemo tražiti podršku i pomoć od drugih.
Jako je značajno da brinemo o sebi, da razumemo da svako od nas zaslužuje da se prema sebi (i drugi prema nama) ophodi s ljubavlju i razumevanjem. Kada se prema drugima odnosimo s poštovanjem, razumevanjem i ljubaznošću, kada prihvatamo tuđe granice, onda nam je lakše i da prepoznamo kada se neko ne ophodi prema nama na način na koji zaslužujemo.
Postoje neka razmišljanja o ljubavi, kao što su „U ljubavi treba da se pati/trpi“ ili „Ljubomora hrani ljubav“. Takva razmišljanja nisu dobra. Zdrav odnos treba da bude zasnovan na ljubavi, poštovanju i razumevanju.
Ako smatraš da trpiš nasilje od strane svog partnera, potraži pomoć. Razgovaraj sa svojim roditeljima ili drugim odraslim osobama od poverenja, kako bi te zaštitili i pomogli ti da izađeš iz tog odnosa.
Ako ti je potreban razgovor o ovoj temi sa nekim, možeš se javiti nama na broj 116 111 ili nam pisati putem chata.
Takođe na raspolaganju ti je savetodavni telefon koji je namenjen osobama koje trpe nasilje, anoniman je i poverljiv. Dostupan je 24h na broj 0800 222 003.
Nisi odgovorna za ponašanje druge osobe. Odgovornost za nasilje je na osobi koja vrši nasilje, ne na osobi koja je trpi.