Konflikti u partnerskoj vezi
U svakoj emotivnoj vezi povremeno se javljaju konflikti. Oni su prirodan i neizbežan deo svakog partnerskog odnosa. Nekada se može steći pogrešan utisak da ako postoje konflikti veza nije kvalitetna ili da partneri nisu usklađeni. Svaka veza ima svoju dinamiku, jedinstvena je i neponovljiva kao i svaka ličnost. Odnos dve osobe u vezi podrazumeva prilagođavanje, učenje, zajednički rast i razvoj i međusobno prihvatanje. Upravo konflikti mogu biti podsticaj za izgradnju ličnosti i kvalitetnog partnerskog odnosa. Oni nam pomažu da bolje razumemo sebe, prepoznamo svoje potrebe, želje kao i potrebe partnera. Konflikt nosi sa sobom zahtev za promenom koja doprinosi sazrevanju pojedinca i podizanje kvaliteta partnerkog odnosa. Međutim, važno je postaviti granice oko kojih stvari smo spremni na dogovor a oko čega nećemo praviti kompromis. Promena koja zahteva odstupanje od vrednosti koje su za osobu vrlo važne i imaju veze sa bazičnim uverenjima, stavovima i ličnim karakteristikama same osobe svakako da nije korisna i može voditi u lično nezadovoljstvo i probleme. Ipak, kada su u pitanju neke važne stvari gde procenjujemo da nam promena može biti korisna, tada kompromis doprinosi razuemevanju, sticanju poverenja i produbljivanju emotivnog odnosa. U ovakvom rastu jednog para važno je znati da će se konflikti ponavljati, kao i da je to sasvim u redu, da je suština razviti veštinu za prolazak kroz konflikte.
Šta doprinosi zdravom razrešenju konflikta?
Važno je o problemu razgovarati iskreno i otvoreno. Priznavanje da problem postoji I izražavanje želje za da se reši znači i spremnost da se preuzme odgovornost. Ukoliko od partnera zahtevamo promenu ponašanja, korisno je konkretno uputiti kritiku na određeno ponašanje koje nam smeta. Kritika ne treba sa bude upućena na ličnost partnera. Aktivnim slušanjem sa uvažavanjem i poštovanjem partnera doprinosimo da se bolje razumemo i orjentišemo na moguća rešenja problema ili situacije. Kada zahtevamo promenu, treba da razumemo da takvo ponašanje za partnera ima neki značaj i funkciju. Ukoliko saslušamo i shvatimo šta je neželjeno ponašanje ili situacija značilo za partnera svakako ćemo biti u prilici da produbimo naš odnos.
Nekada može biti neprijatno da govorimo o problemu i čini nam se da je lakše izbeći razgovor. Mogu nas sputavati strepnja i strah da nećemo biti shvaćeni ili da neka tema može ugroziti naš odnos. Možda u svojoj porodici nismo imali priliku da naučimo kako se razgovara o određenim temama ili je o njima bilo “zabranjeno” govoriti. Iskren razgovor može podstaknuti razna osećanja kod obe osobe. Oboje mogu osetiti nezadovoljstvo, razočaranost, ljutnju, kajanje, tugu ili neke druge emocije i to je sasvim u redu. U ovim trenucima imamo priliku da bolje razumemo sebe i svog partnera što može dovesti do produbljivanja odnosa. Kvalitetu svakog odnosa doprinose i veštine emocionalne pismenost i asertivne komunikacije i zato je korisno raditi na sebi. Ponekada situacija može biti takva da nam je za rešavanje konflikta i problema potrebna podrška bliskih ljudi, šire porodice ili psihoterapeuta. Traženje podrške od drugih ljudi omogućava promenu perspektive gledanja na problem i može doprineti lakšem razrešavanju istog.
Ukoliko želiš sa nekim da razgovraš o problem koji želiš da rešiš, konfliktnoj situaciji koju bi da
prevaziđeš ili imaš zadršku da započneš razgovor sa partnerom u vezi sa nekom konfliktnom
situacijom možeš nam pisati…